......................

........................................

مروری بر رقابت بوش-الگور در انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 امریکا...........

 
ساعت 7:49 بعد از ظهر به وقتEST: شبکه های CNN ، ABC، NBC و بسیاری از شبکه های خبری امریکا اعلام می کنند که الگور نامزد حزب دموکرات، در ایالت فلوریدا پیروز شده است و با اختلاف 25 رای الکترال مربوط به این ایالت، الگور چهل و سومین رییس جمهور امریکا است.ساعت 9:51 بعد از ظهر به وقت EST: شبکه ی NBC  اعلام می کند: "چیزی را که شبکه ها بخشیدند، خودشان انرا باز پس گرفتند". اوضاع در فلوریدا گره خورده است و هرکس در فلوریدا پیروز شود، پیروز نهایی انتخابات است.


ساعت 2:16 صبح روز بعد به وقت EST: شبکه ABCوCBS اعلام میکنند که بوش برنده ی ایالت فلوریدا و درنتیجه برنده ی انتخابات امریکا است.

ساعت 2:18 صبح روز بعد به وقت EST: شبکه CNN اعلام میکند که بوش در فلوریدا با اختلاف رای الکترال پیروز شده است و بوش چهل و سومین رییس جمهور امریکا است.

همگان بوش را برنده ی انتخابات تلقی کردند و الگور برای ایراد سخنرانی و اعلام رسمی شکست خود و تبریک به رقیب خود، عازم "میدان بزرگداشت کشته شدگان جنگ" در شهر نشویل می شود. 
در حالیکه RON KLAIN رییس ستاد انتخاباتی الگور  نیز شکست را قبول کرده است، فورنیر با Ron  تماس می گیرد و به او می گوید که : "خبرگزاری اسوشیتد پرس اعداد متفاوتی با سایر شبکه ها داره، تمام چیزی که دارم میگم اینه که قدیمی ترین سازمان خبری امریکا، هنوز نتیجه ی این انتخابات رو اعلام نکرده، ما هنوز معتقدیم رقابت توی فلوریدا نزدیک تر از اونیکه بشه نتیجه رو اعلام کرد."

WHOULEY  MICHAEL رییس امور عملیاتی ستاد الگور به Ron  میگوید: "فکر میکنم که شبکه ها اعداد غلطی دارن، یک دستگاه شمارش ارا در "ولوژا" دیوونه شده، در حقیقت 3000 رای به ارای بوش اضافه کرده و هزاران رای از ارای گور کم کرده، عقبکی رفته، تعداد ارای گور در حال حاضر توی اون بخش، منفی 16000 رای است، وقتی کل ارای ایلت رو دوباره محاسبه کنی، کمتر از 15000 تا پایین تریم. نتیجه ی این اختلاف، بازشماری ارای هست."

درحالیکه الگور در راه محل سخنرانی در مرکز شهر نشویل و ایراد سخنرانی برای حامیانش و اعلام شکست است، در نهایت تلاش های افراد ستاد انتخاباتی الگور برای مطلع کردن او از ماجرا جواب می دهد و الگور در سخنرانی حاضر نمی شود و اعلام شکست نمی کند.

الگور که دقایقی بعد از اعلام پیروزی بوش با او تماس گرفته بود و پیروزی را به او تبریک گرفته بود، با بوش تماس می گیرد و اعلام شکست خود را پس می گیرد. در این مکالمه بوش به الگور می گوید: برادرم( برادر کوچکتر بوش فرماندار ایالت فلوریدا) به من اطمینان داده است که من در فلوریدا برنده شدم. الگور در جواب می گوید: این برادر کوچک شما نیست که تصمیم اخر را در این باره می گیرد.

میزان رای بوش 2909135 و میزان رای الگور 2907351 بوده است که اختلاف انها 1784 رای است یا به عبارتی 0.3 درصد اختلاف و بر طبق قانون اگر اختلاف ارا کمتر از 0.5 درصد باشد، بازشماری ماشینی الزامی میشود.طبق قانون، تنها 6 روز مهلت برای بررسی شکایات و اعلام نتیجه ی نهایی وجود خواهد داشت.


اتفاق عجیبی در شعبه های اخذ رای در شهر پالم بیچ رخ داده است. برگه های رای گیری طوری تنظیم شده است که بسیاری از سالخوردگان و رای دهندگان، در حالیکه قصد رای دادن به الگور را داشتند، به کاندید دیگری رای داده اند بدین ترتیب که برای انتخاب فرد مورد نظر، باید دایره ی جلوی اسم او را سوراخ کرده تا بدین ترتیب ماشین شمارش ارا بتواند رای را بخواند. بسیاری از رای دهندگان در حالیکه قصد رای دادن به الگور را داشتند، اشتباها نام کاندید دیگر یعنی PAT BUCHANAN را پانچ می کنند. خود PAT بعد از شمارش ارا، از رای به نسبت بالای خود متعجب می شود و رسما اعلام میکند که خود او نیز اعتقاد دارد مردم قصدر رای دادن به الگور را داشتند نه او. و بدین ترتیب رای های داده شده به الگور در این حوزه عملا خوانده نشده است.


سیاست ستاد انتخاباتی حزب دموکرات، اینگونه اعلام می شود: بررسی موضوع در یک فرایند قانونی مناسب نه یک مبارزه ی خیابانی سیاسی.

بعد از پایان بازشماری ابتدایی ارا در سرتاسر ایالت فلوریدا، بر اساس اعداد اسوشیتد پرس، بوش تنها 327 رای بیشتر از الگور کسب کرده است.

اما این اختلاف ناشی از چه می باشد؟ با توجه به سیستم ماشینی رای گیری در امریکا، رای دهندگان باید دایره ی جلوی نام هر نامزد را سوراخ کنند و بدین ترتیب دستگاه شمارش را انجام دهد. اما این نحوه ی رای گیری ماشینی، دارای نواقصی است. اگر یک پیرزن 80 ساله یا کسی که توانایی جسمی بالایی ندارد و یا دچار ضعف بینایی است، نتواند بطور کامل سوراخ را ایجاد کند و خرده کاغذ مربوط به برگه ی رای، از محل دایره جدا نشود، و یا اینکه بجای کندن دایره بطور کامل، تنها سوراخی در ان ایجاد کرده باشد و با توجه به اینکه  خرده کاغذهای موجود از انتخابات گذشته در سوراخ های ماشین های رای گیری در اکثر ماشین ها بخصوص ماشین های مربوط به شعب اخذ رای در محله های فقیرنشین، تمیز نمی شوند، تراکم بیش از حد این خرده کاغذ ها می تواند باعث شود که خرده کاغذ بدرستی از برگه ی رای جدا نشود. در نتیجه دستگاه شمارش ارا، این قبیل رای ها را، ارای باطله حساب می کند و در فلوریدا حدود 175000 رای باطله بدست امده بود. این در حالی است که اگر برگه های رای بجای شمارش با ماشین، بصورت دستی و انسانی خوانده شوند، دیگر این احتمالات وجود نخواهد داشت و بیقین رای درست خوانده خواهد شد. اما بازشماری دستی ارا نیز بدون مشکل نیست چون بسیاری از ارا، ارای کمتر از حدمعین تشخیص شناخته شدند بدین معنی که در بازشماری دستی هم، نمی توان بوضوح گفت که رای دهنده نام چه کسی را پانچ کرده است.حزب دموکرات درخواست بازشماری دستی ارا در چهار بخش از ایالت فلوریدا را ارایه می کند. این کار کاملا در راستای قانون انتخابات ایالات فلوریدا است و منع قانونی برای بازشماری دستی وجود ندارد.

جمهوری خواهان اعلام میکنند که شمارش دستی ارا علاوه بر غیر قابل اعتماد بودن، موجب بی نظمی می شود.

18 تا از 67 بخش موجود، عملا برگ رای ها را دوباره برای بازشماری ارا در داخل ماشین ها قرار نداده اند. اکثرا جدول بندی اطلاعات کارت های حافظه ی خود را بجای دو بار قرار دادن ارا در دستگاه برای بازشماری، مورد استناد قرار داده اند و این به معنی این است که درواقع یک و نیم میلیون برگ رای بازشماری نشده است.

دموکرات ها برای بررسی بیشتر و بازشماری دستی ارا، نیاز به وقت بیشتر دارند چون تنها 6 روز برای اعلام نهایی نتیجه مهلت داده شده است.

طبق قانون، در صورتی که خطایی در جدول بندی اطلاعات ارا وجود داشته باشد که بتواند در نتیجه ی انتخابات اثر بگذارد، اجازه ی بازشماری دستی داده می شود. اگر رای هایی باشند که ماشین ها به هر دلیلی شمارش نکرده باشند، این یک خطا در جدول بندی اطلاعات ارا می باشد و وجود برگه های رایی که شمارش نشده باشند، لزوم بازشماری دستی را توجیه می کند.

در 11 نوامبر، سه روز مانده به پایان فرجه ی باقی مانده، بخش پالم بیچ 1 درصد از اری خود را بازشماری دستی می کند و بنا به نتایج بازشماری این 1 درصد، هیئت برگزاری تصمیم خواهد گرفت که باقی 99 درصد برگ رای ها را بازشماری دستی بکند یا نه.

با توجه به ابهام قانونی راجع به "خطا در جدول بندی اطلاعات ارا"، و مشخص نشدن نوع این خطا، دو طرف به ارایه ی تفسیر دلخواه خود از نوع خطا می پردازند. هیئت برگزاری پالم بیچ تفسیرهای دو طرف را بررسی می کند و تصمیم گیری درباره ی تفسیر متن این قانون، توسط این هیئت انجام می شود.

دموکرات ها معتقدند برگ رای های شمرده شده در بازشماری 1 درصدی ارا که در انها اسامی گور و بوکانان سوراخ شده اند، نشان می دهد که برگ رای های پروانه ای شکل به بهای از دست دادن حداقل 6000 رای برای الگور تمام شده است درنتیجه بخش پالم بیچ باید بازشماری دستی را انجام دهد.
هیت برگزاری بازشماری را به تعویق می اندازد.

"بازشماری ارا می بایست نسبت به بازشماری ماشینی در اولویت قرار گیرد. خرده کاغذ های فرو رفته می بایست در بازشماری دستی بحساب ایند." با توجه به اینکه هر ایالت دارای قوانین خاص خود می باشد، قوانین مربوط به ایالت های دیگر قابل استفاده در ایالت فلوریدا نمی باشد اما بسیار جالب می شود اگرقانون بالا، در ایالت تگزاس به تصویب رسیده باشد و کسی که با امضای خود این قانون را تصویب کرده است، کسی بجز جورج دبیلو بوش، فرماندار وقت ایالت تگزاس نباشد.

KATHERINE HARRISوزیر داخلی ایالت فلوریدا، اصرار بر عدم محاسبه ی ارای شمارش شده بعد از پایان مهلت 6 روزه دارد و اعلام می کند که این مهلت تنها در حالتی تمدید می شود که اتفاقی طبیعی مانند طوفان یا گردباد رخ دهد. اما دموکرات ها معتقدند که این تفسیر از قانون اشتباه است و قانون به Harris این اجازه را می دهد که بر اساس نظر و تصمیم خود، مهلت را تمدید کند. این نظر توسط یک قاضی در فلوریدا تایید می شود که این هریس است که تصمیم گیرنده است و شخصا می تواند نظر نهایی را راجع به تمدید مهلت اعلام کند، چه طوفان بیاید و چه طوفانی در کار نباشد. هریس از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی بوش در فلوریدا است.

در تاریخ 15 نوامبر، هریس اعلام می کند: "پس از بررسی دقیق، من با تقاضای بخش ها مبنی بر لحاظ کردن برگ رای های شمرده شده پس از مهلت فرجه 6 روزه، مخالفت می کنم. نتایج فردا شب تایید نهایی خواهند شد."

در تاریخ 21 نوامبر، بعد از شکایت الگور به دیوان عالی ایالت فلوریدا، این دیوان رای خود را اینگونه اعلام می کند: دیوان عالی ایالت فلوریدا، با رایی متفق القول، حکم دادگاه منطقه ای را ملغی اعلام می کند. بخش ها برگ رای هایشان را بصورت دستی بازشماری می کنند و برای دستیابی به این هدف، نتایج نهایی در 5 بعد از ظهر روز 26 نوامبر مورد تایید قرار گیرند.

بازشماری دستی ارا در بخش ها اغاز می شود و نمایندگان هر حزب بر این امر نظارت دارند. ارایی که بر سر انها اختلاف نظر وجود دارد، به هیت برگزاری واگذار می شود تا درباره ی اینکه رای به چه کسی داده شده است، قضاوت کنند. دیوان عالی  استانداردهای شمارش را تبیین نکرده است و زمینه برای ادامه ی جدل جمهوری خواهان درباره ی رای هایی با خرده کاغذهای فرو رفته وجود دارد اما تصمیم نهایی جمهوری خواهان بر این موضوع متمرکز می شود که اگر شمارش ارا ظرف 5 روز پایان نیابد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بنابراین ناظران جمهوریخواهان در شمارش دستی ارا، با ایجاد شبهه درباره ی برگ رای ها و جدل درباره ی انها، سرعت فرایند شمارش ارا را بشدت پایین می اورند تا در پایان مهلت تعیین شده، ارای کمتری شمارش دستی شده باشد و بدین ترتیب از شمارش ارا جلوگیری کنند.

در تاریخ 22 نوامبر، دموکرات ها به نکته ی مهمی پی می برند. بر اساس قوانین ایالت فلوریدا، افراد سابقه دار و مجرم حق شرکت در انتخابات را ندارند. بدین منظور بدستور هریس، لیستی از اسامی افرادی که نمی توانند رای دهند تهیه می شود اما در این بین، افرادی که دارای تشابه اسمی با مجرمین بودند نیز، بطور غیر قانونی از حق رای دادن محروم می شوند. از رای دادن نزدیک به 20000 نفر بطور غیر قانونی و تنها بدلیل تشابه اسمی و ضعف سیستم در جداکردن مردم عادی از مجرمین، جلوگیری بعمل می اید. نصف بیشتر این بیست هزار نفر، افریقایی-امریکایی بودند. اما هیچ کاری برای ایفای حق انها نمیشود انجام داد و جدا از اینکه انها بدلایل غیر قانونی، نتوانستند رای بدهند، تمامی رای ها باید در یک روز گرفته شود و بدین ترتیب یک تبعیض بی سابقه توسط مسئولین برگزاری ایالت قلوریدا نسبت به مردم بخصوص سیاهان صورت می گیرد.

در تاریخ 26 نوامبر، 5 ساعت به پایان فرجه ی دیوان عالی ایالت فلوریدا، هیئت برگزاری پالم بیچ اعلام میکند که قادر به بازشماری تمام ارا تا پایان مهلت فرجه نمی باشند و با توجه به اینکه دیوان تا ساعت 5 بعد از ظهر روز 26 نوامبر مهلت را تمدید کرده است و اینکه 26 نوامبر 2000 روز یکشنبه می باشد، بسته به اینکه دفتر وزیر داخلی ایالت فلوریدا به ریاست هریس، روز یکشنبه تا ساعت 5 باز است یا نه، امکان ادامه ی شمارش ارا وجود خواهد داشت بطوریکه اگر دفتر تا ساعت 5 بعدازظهر باز باشد، شمارش ارا متوقف می شود اما اگر بسته باشد، تا ساعت 9 صبح روز بعد یعنی بمحض باز شدن دفتر وزیر داخلی ایالت، فرصت شمارش ارا وجود خواهد داشت و تمامی ارا بخش پالم بیچ بازشماری دستی خواهد شد.

این بار نیز دوباره این فقط و فقط شخص هریس، وزیر داخلی ایالت فلوریدا که خود جمهوری خواه است، حق تصمیم گیری دارد که ایا دفترش ساعت 5 روز یکشنبه باز است یا نه؟ و مشخص است که دفتر هریس باز خواهد بود....

هیت برگزاری در ساعت 3 بعد از ظهر اعلام می کند که پس از شمارش 460000 برگ رای با تقریبا 1000 برگ رای باقی مانده برای شمردن، وزیر داخلی تصمیم گرفته است تا 2 ساعت دیگر کار شمارش متوقف شود.

ساعت 7:26 بعد از ظهر 26 نوامبر 2000، وزیر داخلی ایالت فلوریدا اعلام می کند: "به نمایندگی از کمیته ی برگزاری انتخابات ایالت فلوریدا و بر طبق قوانین ایالت فلوریدا، بدین وسیله اعلام می کنم فرماندار جورج دبیلو بوش برنده ی 25 رای الکترال فلوریدا برای ریاست جمهوری ایالت متحده امریکا است. پیروز واقعی این انتخابات، حکم قانون است."

بوش با اختلاف تنها 537 رای در فلوریدا پیروز شد.


در پایاین مهلت داده شده، پس از بازشماری دستی در چهار بخش درخواست شده، نتایج زیر بدست امد: ولوژا-تمام-98+ برای الگور، برووارد-تمام-567+ برای الگور، پالم بیچ-ناتمام، میامی دید- ناتمام.

دموکرات ها تصمیم میگیرند که دوباره به نتیجه ی انتخابات ایالت متحده امریکا اعتراض کنند. در چهارم دسامبر، دادگاه لئون به شکایت الگور بر علیه هریس رسیدگی می کند و رای به صحیح بودن تمامی مراحل رای گیری و تصمیمات اتخاذ شده از سوی هریس می دهد.

الگوربه دادگاه استیناف اعتراض می دهد. سخنگوی دیوان عالی فلوریدا حکم دادگاه را اعلام می کند: "دادگاه عالی فلوریدا حکم دادگاه شکایت الگور از هریس را صادر کرد. در این طرح دعوا، معاون رییس جمهور الگور، درخواست داد که میامی دید بازشماری ناتمام خود را به پایان برساند و در مورد پالم بیچ ان ها برگ رای هایشان را با استانداردی که در ان موضوع خرده کاغذهای فرو رفته لحاظ شده بشمارند. ایشان همچنین درخواست لحاظ شدن 168 رای میامی دید و 215 رای پالم بیچ و 51 رای نسا را دارند که در طی مرحله ی اعتزاض شمرده شد اما در تایید اعتبار نهایی لحاظ نشد. با رای 4 به 3، دادگاه درخواست گور مبنی بر بازشماری بخش پالم بیچ را رد کرد. دادگاه همچنین لحاظ کردن 51 رای مربوط به بخش نسا را رد کرد. با این حال، دادگاه حکم به لحاظ کردن 215 رای قانونی پالم بیچ و 168 رای قانونی مربوط به میامی دید را داد. دادگاه همچنین دستور به بازشماری دستی فوری  9000 رای شمرده نشده ی انتخاب های کمتر از حد معین مربوط به میامی دید داد. همچنین دادگاه بازشماری دستی تمامی ارای انتخاب های کمتر از حد معین در کل ایالت فلوریدا داد. این کار باید بلافاصله انجام شود و می بایست تا ساعت 2 بعد از ظهر به وقت EST روز 12 دسامبر خاتمه یابد."

بدین ترتیب دموکرات ها 3 روز فرصت برای شمارش بدست اوردند.

جمهوری خواهان برای جبران این شکست، به رای مخالف قاضی ولز، رییس دیوان عالی فلوریدا راجع به پرونده ی الگور-هریس متوصل می شوند. قاضی ولز اعلام می کند: من نگرانی عمیق و دایمی ای دارم که طولانی کردن فرایند قضایی، این ایالت و این کشور را به سمت بحران قانون اساسی بی سابقه و غیر ضروری ای سوق می دهد.

نتیجه ی طولانی شدن شمارش و پایان نیافتن ان تا مهلت تعیین شده این است که طیق قانون شمارش ارای الکترال مربوط به سال 1887، اگر نتیجه ی انتخابات تا تاریخ 12 دسامبر نهایی نشود، این نمایندگان مجلس ایالت هستند که می توانند تصمیم بگیرند که ارای الکترال ایالتشان را به چه کسی واگذار کنند بدین ترتیب جدا از اینکه نتایج بازشماری چه خواهد بود، این نمایندگان که اکثرشان جمهوری خواه هستند، بجای رای مردم تصمیم میگیرند.

در پی شکایت بوش از الگور، دیوان عالی کشور، دستور دیوان عالی فلوریدا را ملغی اعلام می کند و درنتیجه بازشماری ارا متوقف می گردد و همچنین با فرستادن حکمی به دادگاه پایین تر مبنی بر ارجاع مدارک به دیوان عالی کشور، اماده ی شنیدن دعوا در روز دوشنبه خواهد بود.

درست بعد از اعلام حکم دیوان عالی کشور، الگور در پیامی به رییس ستاد انتخاباتی خود تاکید می کند که: "مطمئن شو که هیچ کس هیچ انتقادی نسبت به دیوان عالی کشور بیان نکند."

11 دسامبر، یک روز باقی مانده به پایان فرجه، جلسه ی دیوان عالی کشور برگزار می شود. داوران هستند که تصمیم میگیرند چه کسی رییس جمهور امریکا است.

حکم دیوان عالی کشور بدین ترتیب صادر می شود: "اکثریت حکم به این داده است که با توجه به اینکه ما فرجه ی 12 دسامبر که توسط دیوان عالی فلوریدا تعیین شده بود را از دست داده ایم، پس زمانی برای حل کردن موضوع نقض قانون حفظ برابری وجود ندارد و بنابراین بازشماری باید خاتمه پیدا کند."

 نتیجه این می شود که دیوان عالی کشور درخواست توقف بازشماری را داد و باعث شد فورجه ی دیوان عالی فلوریدا از بین برود و انوقت دیوان عالی کشور اعلام کرد که نمی توان بازشماری را ادامه داد چون فورجه را از دست داده ایم.

بدین ترتیب بوش به عنوان چهل و سومین رییس جمهور امریکا معرفی می شود.

این سخنان الگور بعد از تن دادن به حکم ناعادلانه دیوان عالی کشور به عنوان اخرین مرجع قانونی امریکا در حالیکه باز هم شانس ادامه ی مبارزه و مطرح کردن شکایت در دیوان عالی فلوریدا را داشت، بسیار بسیار جای تامل و اندیشه دارد: "چیزی را که یک مرد عاقل بهم گفته بود را به یاد اوردم، به من گفته بود که من وقتی این جنگ را تمام میکنم که بدانم نمی توانم پیروز شوم، من نمی توانم پیروز شوم، حتی اگر پیروز شوم، نمی توانم پیروز شوم."...............

تصمیم نهاییم رو گرفتم مبنی بر اینکه هیچ تحلیلی راجع به این پست ندهم و تحلیل و برداشت را به عهده ی خواننده بزارم. در پایان به بخشی از سخنان نامزد پیروز و نامزد بظاهر شکست خورده اشاره کرده و نتیجه گیری بماند به عهده ی شما جدا از اینکه نتیجه ی شما از پستی که تهیه شد، همسو یا غیر همسو با نظر و تحلیل نویسنده باشد.

بوش: شب بخیر دوستان امریکایی من، بسیار خوشحالم که امشب فرصت صحبت کردن با شما را بدست اوردم. جمهوری خواهان بهترین را برای ملت ما می خواهند، و همینطور دموکرات ها، من انتخاب نشده ام که به یک حزب خدمت کنم، بلکه انتخاب شده ام تا به یک ملت خدمت کنم. رییس جمهور ایالات متحده ی امریکا، رییس جمهور تک تک امریکایی هاست، با هر نژادی و با هر پیشینه ای که باشند چه به من رای داده باشید یا نه، نهایت تلاشم را برای مصلحت شما خواهم کرد و کار خواهم کرد تا احترام شمارا به دست اورم.

الگور: دقایقی پیش با جورج دبیلو بوش صحبت کردم و به او بخاطر اینکه چهل و سومین رییس جمهور ایالات متحده شده است تبریک گفتم و به او قول دادم که این بار دوباره به او تلفن نخواهم کرد. می دانم که بسیاری از حامیان من نا امید شده اند، من هم نا امید شده ام، اما عشق ما به کشورمان می بایست بر نا امیدی ما غلبه یابد. این امریکاست، و ما کشور را از حزب ارجح تر می دانیم. ما همه با هم در پشت رییس جمهور جدیدمان می ایستیم. در مورد نبردی که امروز خاتمه یافت، من معتقدم همانطور که یک بار پدرم گفت، مهم نیست که شکست چقدر دشورا باشد، شکست هم ممکن است به اندازه ی پیروزی کارا باشد تا روح را تکان دهد و اجازه دهد شکوه و افتخار به بیرون راه یابد. متشکرم و خدا به ایالات متحده خیر و برکت ارزانی دارد.


این تنها بررسی تاریخی حوادث انتخابات سال 2000 امریکا بود. نکات زیادی قابل اشاره است که فعلا قصد بررسی انهارا ندارم.

شاید این تلنگری باشد برای کسانی که گمان می کنند پیروز شدن به هر قیمتی حتی اشوب و اغتشاش، برایشان پیروزی به ارمغان می اورد غافل از اینکه حتی اگر پیروز شوند، نمی توانند پیروز شوند.............* این پست با استناد به فیلم Recount، به کارگردانی Jay Roach، محصول سال 2008 کمپانی HBO نوشته شده است.


+ نوشته شده در  دوشنبه یکم تیر ۱۳۸۸ساعت 4:23  توسط sja-neo  |